TECHNOLOGIA - PELLET
Pellet (z ang. kulka, tabletka, granulka) to wysoko wydajny, produkowany z biomasy, materiał opałowy. Surowcem do produkcji granulatu są odpady drzewne z tartaków, zakładów przeróbki drewna i leśne odpady drzewne. Najpopularniejszymi odpadami do produkcji granulatu są trociny i wióry. Do produkcji pelletu wykorzystuje się także surowce pochodzenia rolnego, m.in.: słomę, łuskę słonecznika, otręby zbożowe, susz owocowy, łuskę gryki.
Zastosowanie
Pellety są szeroko wykorzystywane zarówno na skalę przemysłową, jak i do ogrzewania budynków użytkowych i gospodarstw domowych. Rynek biopaliw w Polsce, tak jak i na całym świecie, rozwija się bardzo dynamicznie.
- wysoka wartość opałowa (2,1 kg granulatu zastępuje 1 l oleju opałowego; dobry granulat ma wartość kaloryczną przekraczającą 70% wartości kalorycznej najlepszych gatunków węgla)
- zerowa emisja CO2 (emitowana jest tylko taka ilość CO2 jaka została uprzednio pochłonięta w procesie fotosyntezy) oraz niska emisja SO2
- stanowią odnawialne źródło energii i nie zawierają żadnych dodatkowych, szkodliwych substancji chemicznych takich jak kleje czy lakiery
- są łatwe i dogodne w użytkowaniu
- odporne na samozapłon
- odporne na naturalne procesy gnilne, a gładka powierzchnia skutecznie chroni przed absorbowaniem wilgoci z otoczenia
- spalanie odbywa się w automatycznych, bezobsługowych kotłach
- w procesie ich spalania powstaje niewielka ilość popiołu, który stanowi nawóz ogrodniczy.